НОВОАВРАМІВСЬКА ОТГ

Полтавська область, Хорольський район

Легальна зайнятість – цезахистсоціальних та трудових прав та гарантійгромадян

Дата: 01.07.2020 08:57
Кількість переглядів: 123

Легальна зайнятість – цезахистсоціальних та трудових прав та гарантійгромадян

Відповідно до статті 43 КонституціїУкраїникоженмає право на працю, тобто – можливістьзароблятисобі на життяроботою, яку людинавільнообираєабона яку вільнопогоджується. Але ще чимало громадян живуть днем нинішнім, тому останнім часом усе частіше доводиться стикатися з таким негативним явищем, як використання найманої праці громадян без оформлення трудових відносин – «тіньовою» зайнятістю. «Тіньова» зайнятість і «тіньова» заробітна плата (так звана «зарплата в конвертах») – явища, що, на жаль, міцно увійшли в наше життя та набули значних масштабів.

Нелегальна зайнятість користується на сьогоднішній день величезним попитом. Оскільки дуже часто в умовах дефіциту вільних для працевлаштування вакансій, громадяни від «безвиході» погоджуються на будь-які умови праці, запропоновані роботодавцем. Але від цього можуть страждати обидві сторони трудових відносин.

Роботодавець не застрахований від несумлінних працівників. І тому відсутність належно оформлених трудових відносин з найманими працівниками може призвести до позбавлення права вимагати у працівника виконання роботи належним чином або дотримання працівником правил внутрішнього трудового розпорядку та режиму роботи. За таких умов роботодавець не в змозі буде притягнути найманого працівника як до матеріальної відповідальності, так  і застосувати до нього дисциплінарне стягнення. Тобто, «нелегалізована» зайнятість має для роботодавців безліч негативних наслідків.

А для найманих працівників відсутність цивілізованих трудових відносин позбавляє захисту від незаконного звільнення, можливості отримання вихідної допомоги у разі звільнення за ініціативою роботодавця, гарантованої виплати заробітної плати двічі на місяць, права на щорічну основну відпустку, соціальну відпустку з вагітності та пологів, додаткових відпусток , передбачених Законом України « Про відпустки», можливості користування державними гарантіями, зокрема: субсидією, державною соціальною допомогою малозабезпеченим сім’ям. Нелегальніпрацівники не мають права на оплату листка непрацездатності, втрачаютьтрудовий стаж. Відсутність  страхового стажу для отриманняпенсіїпризводить до нарахування в кінцевомурезультатімінімальноїпенсії за віком.

Легальна зайнятість – це захист соціальних та трудових прав та гарантій громадян.

Потрібно застерегти і роботодавців від протиправних дій. Адже використання нелегальної робочої сили, відсутність чи несвоєчасне реєстрація трудових договорів між роботодавцем та найманим працівником є порушенням законодавства про працю і передбачає адміністративну відповідальність – накладання штрафу у розмірі від 30 до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян. Окрім того, встановлена кримінальна відповідальність за не укладання трудових договорів з найманими працівниками та грубе порушення законодавства про працю ( ст.172 Кримінального кодексу України ) та за умисне ухилення від сплати податків ( ст. 212 Кримінального кодексу України ).

Звісно, кожен сам повинен вирішувати – чи жити одним днем чи мати впевненість у майбутньому та бути захищеним соціально. Але хочеться ще раз нагадати – лише легальне працевлаштування гарантує людині її конституційні права.

Більше корисної інформації з питань зайнятості можна знайти за посиланнями pol.dcz.gov.ua та https://www.facebook.com/www.dcz.gov.ua.pol/.

 


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь